HIZLI KALIPLAMA

Hızlı kalıplama aynı gün içinde termoplastik malzemelerden numune kopyalamasına imkân veren bir tekniktir. Parçalar Ar-Ge testlerinde kullanılabileceği gibi pazarlama faaliyetlerinde de kullanılabilir. En büyük avantajı 1000 adete kadar olan parça ihtiyaçlarında klasik enjeksiyon kalıplarına göre maliyet ve sürelerinin çok az olmasıdır.

Hızlı kalıplama yöntemleri ile düşük adetli prototip üretim, ön seri üretim ve anlık ihtiyaçlara cevap verebilmekteyiz. Kullanılacak malzemeler çok çeşitli olduğundan seri üretimde kullanılacak malzemeye en yakın malzeme seçme imkanı bulmaktayız.

Son zamanlarda piyasadan üretimi kalkmış ve tedarik edilemeyen birçok parçayı bu yöntemle elde edebiliyoruz. Bazı uygulamalarda, özellikle klasik araba tutkunlarına bu yöntem ile üretilen parçaları krom kaplama, boya gibi ardıl işlemlerle son hale getirip hizmet vermekteyiz.

Silikon Kalıplama

Silikon kalıplama, düşük adetli ürün çoğaltma işlemlerinde tercih edilebilecek pratik bir yöntem olup enjeksiyon kalıplama ile elde edilen parçalara yakın mekanik özelliklerde ürünler elde edilmesini sağlar. Tek silikon kalıp ile özdeş parça alma sayısı 30 adet civarındadır. Daha yüksek adetlerde yeni kalıp yapılmalıdır. Silikon kalıp içine dökülen materyallerin çoğunluğu polüretan (PU) esaslıdır. İki komponentten oluşan PU reçine malzemeler ile gerçek termoplastik hammaddeler taklit edilebilmektedir.

RIM Kalıplama

Silikon kalıplamanın yeterli gelmediği daha yüksek adetlerin istenmesi halinde RIM tekniği uygulanır. RIM (Reaction Injection Molding) yöntemi, polüretan esaslı A ve B komponentinin karıştırılarak alçak basınç tabancasıyla kalıp içine enjekte edilmesidir. Kalıp içindeki karışım egzotermik reaksiyona girerek yaklaşık olarak 1dk içinde katılaşır ve bir sonraki baskıya hazır hale gelir.

Alüminyum Kalıp

Dişi ve erkek kalıp çekirdekleri işlenerek oluşturulan bu kalıplama yönteminde modelin karmaşıklığına bağlı olarak baskı adetleri 5000 adete kadar çıkarılması mümkündür. Kalıbın yüksek adetlerde aşınmadan kullanılabilmesi için seramik bazlı yüzey kaplama ile güçlendiriyoruz. Talebiniz halinde ön seri üretim için plastik enjeksiyon preslerine uyumlu hale getirebilmekteyiz.

Mum Kalıplama Hassas Döküm

Hafif alaşımlı ve karmaşık geometrilere sahip metal ürünler mum döküm yöntemiyle elde edilmektedir. Endüstride çoğunlukla kuyumcuların kullandığı isim olan hassas döküm olarak bilinmektedir. Genellikle savunma, havacılık, medikal ve kuyumculuk sektörlerinde tercih edilmektedir. Otomotiv endüstrisinde kullanılan turbo ünitesinin sıkıştırma çarklarını hassas döküm yöntemiyle üretmekteyiz.