SIKÇA SORULAN SORULAR

Yenilikçi bir ürün fikrim var. Nasıl yardımcı olabilirsiniz?
Öncelikle beraber bu fikri tartışmamız gerekiyor. Gerçekten bu fikriniz amacına uygun fayda sağlayacak mı, farklı bir yaklaşım içeriyor mu, dünyada benzerleri yapılmış mı vs… gibi sorularla konuya giriş yapacağız. İhtiyaçları net olarak tanımladıktan sonra beraber bir konsept geliştireceğiz. Bu aşamadan sonra kullanım alanındaki kullanıcı ilişkileri ve ortam koşullarına göre boyutsal olarak 3D tasarım yapılacak. Devamında yapılacak bir ön prototip ile test aşaması başlıyor. Bu testlerden aldığımız geri bildirimlerle, ürünü nihai haline en yakın üretilebilir 3D tasarımı oluşturup seri üretime hazırlık aşamasına gireceğiz.
Tasarımlarımı başka bir firmaya yaptırdım (ya da kendim yaptım). Sadece prototip imalatı hizmeti alabilir miyim?
Evet alabilirsiniz. Birbirinden farklı üç boyutlu yazıcı sistemlerine sahibiz. Beklentilerinize göre en uygun sistemi seçip numune imalatı gerçekleştirebiliriz.
Hangi prototipleme teknolojisini seçmeliyim? En hassas prototipleme yöntemi hangisi?
Dünyada en çok tercih edilen prototipleme yöntemi FDM (Fused Deposition Modeling) ‘dir. Buna rağmen kullanıcı ihtiyaçlarına baktığımızda tamamını karşılayamayabiliyor. Bu sebeple tek prototipleme yöntemi yeterli değildir. CNC, SLS, Polyjet, SLA, 3DP ve DMLS gibi üretim tekniklerini kullanmamız gerekebilir. Biz temel olarak, gelen 3D modellerde ilk olarak minimum duvar kalınlığı ve detay çokluğuna bakıyoruz. Parça büyüklüğü de kullanacağımız prototipleme teknolojisini seçmemizi belirliyor. Son olarak fonksiyonel kullanım. Günümüzde 3D production sistemleriyle son kullanıcı ürünleri de üretilmektedir. Tüm bu bilgiler ışığında en hassas prototipleme yöntemine cevap verecek tek bir sistem bulunmamaktadır.
Parmak izini dahi 3D olarak üretebilir misiniz?
Evet. Geniş makine parkurumuz sayesinde en küçük detaylara sahip geometrileri dahi üretebiliyoruz.
Endüstriyel tasarım hizmeti almak istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim?
Konuyla alakalı bazı ön hazırlıkları yapmanız gerekiyor. Tasarımı yapılacak ürün teknik özelliklerini, rakip ürünlerin avantajlarını ve varmak istediğiniz tasarım hedefini içeren bir tasarım brief’i hazırlamalısınız. Sonrasında hazırlık ve anlama görüşmesi gerçekleştireceğiz. Bunu da teklif oluşturma aşaması izleyecek. Oluşturulacak teklifte hizmetle ilgili tüm detaylar yer alıyor olacak.
Üç boyutlu tarama hizmeti veriyor musunuz? Nasıl fiyatlandırılıyor?
Evet. Üç boyutlu optik tarama sistemimiz ile objelerinizi sayısallaştırabiliriz. İsterseniz nokta bulutu üzerine yüzey modelleme de yaptırabilirsiniz. Çalışmaya başlamadan önce objeye dair birkaç adet fotoğrafı mail adresimize göndermeniz fiyatlandırma çalışması için yeterli olacaktır.
Tasarımdan ambalajlanmış ürüne kadar hizmet alabilir miyim?
Evet. Ürün geliştirme hizmetinin yanında kalıp tasarımı, kalıp üretimi, pres baskı ve ambalajlama aşamalarını içeren üretim danışmanlığı hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Tüm üretim süreçlerini sizi aşama aşama bilgilendirerek biz takip ederiz.
Kimlere hizmet veriyorsunuz?
Elle tutulabilir iş fikri, tasarımı, ürünü, kalıbı olan geniş bir sektörden bahsedebiliriz. Sanayi kuruluşları, girişimciler, mucitler, ürün geliştirmeciler ve alanında uzmanlaşmış ajans firmaları.
Projemiz biraz uzun, ofisimizde çalışma imkanınız var mı?
Bazen müşterilerimiz farklı nedenlerle bizleri kendi yerleşkesinde isteyebiliyor. Tasarımcı kiralama / yerinde çalışma isteklerinize açığız.
Projemiz çok gizli. Size nasıl güvenebilirim?
Firma değerlerimiz arasında gizlilik önemli bir yere sahip. Tulga müşterilerinin tüm kişisel bilgilerini gizli tutmaktadır. Paylaşacağınız tasarımlar da yine bu kapsamda üçüncü kişilere aktarılmayacaktır. Sizlerin onayı olmadan pazarlama aktiviteleri dahil hiçbir alanda projeleriniz afişe edilmez. Talebiniz halinde karşılıklı olarak gizlilik anlaşması (NDA) imzalayarak bilgi gizliliğini yazılı kayıt altına alabiliriz.