3 BOYUTLU TARAMA

3 Boyutlu Tarama

Üç boyutlu tarama fiziksel modelin temassız olarak taranmasıyla (3D tarama) nokta bulutu elde edilmesi işlemidir. Kaynaktan ürün üzerine düşürülen lazer ya da beyaz ışık dalgalarının oluşturduğu gölgeler, sisteme bağlı kamera vasıtasıyla algılanarak bilgisayar ortamına aktarılır ve nokta bulutu (point cloud) oluşturulur. Bu işlemde taranacak modelin sabit olması gereklidir.

Yazılım yardımıyla gereksiz tarama bölgeleri silinir ve düzenlenir. Noktalar birleştirilerek ağ (mesh) optimizasyonu yapılır ve üçgen, dörtgen vb. çok kenarlı (polygon) küçük yüzeylerden oluşan bir kapalı geometri oluşturulur. Nokta bulutu düzenlendikten sonra .stl formatına çevrilir. Bu aşamadan itibaren taranan obje yüzey modellemeye ve hızlı prototiplemeye hazırdır.

Taranan modeller endüstriyel parçalar olabileceği gibi artistik nesneler, insan ya da taşınmaz bir obje de olabilir. Tarama sisteminin yeteneklerine göre parmak izi bile taranabileceği gibi bir gemi gövdesi de taranabilir.

Büyük parçalar taranırken fotogrametri gibi ek yardımcı metotlar kullanılır. Yöntemin en büyük avantajı taşınabilir 3D tarayıcılar ile nesne etrafında birden çok çekim yapılabilmesini mümkün kılması ve böylece büyük ölçekli ve yerinden hareket ettirilemeyen nesne ya da ortamların taramalarının kayıpsız yapılabilmesine olanak sağlamasıdır.

Atölyenizde parça taraması yaptırmak ve teklif almak isterseniz hedef ürüne ait birkaç adet fotoğraf göndermeniz yeterlidir.

3 Boyutlu Tarama Hizmeti Verdiğimiz Sektörler
  • Makine/Kalıp: Kalıp, fikstür, aparat taraması
  • Otomotiv: Tüm araç, kaput, far, dikiz aynası, dişli, plastik, mekanik aksam taraması
  • Savunma: Modernizasyon projeleri kapsamında araç, cihaz, alet, ekipman taraması
  • Elektrik/Elektronik: Plastik bileşen, PCB devre taramaları
  • Arkeoloji: Büst, lahit, heykel, tarihi eser, alan taramaları
  • Medikal/Dental: İnsan gövdesi, medikal implant, medikal protez, parmak izi taraması
  • Diğer: Üretimden kalkmış eski objelerin taranması, plastik sanatlar için taramalar